Laippatiiviste KLINGERSIL C-4500
DN10 PN10-40 46x18x1,5 / EN 1514-1
Tuotekoodi: QP1415010
KLINGERSIL® C-4500 on korkealaatuinen hiilikuitupohjainen tiivistemateriaali. Tiiviste on suunniteltu miedoille emäksille ja korkeille lämpötiloille, joten se soveltuu siksi erityisen hyvin esim. paperi- ja kemianteollisuudelle. Tiiviste soveltuu korkeisiin paineisiin ja jopa jatkuvaan 250 asteen lämpötilaan. Sen tiivistemateriaalilla on erinomainen kuormituksenkesto. Tiivisteen voi korvata vahvoille hapoille ja emäksisille aineille soveltuvalla KLINGER® top-chem 2000 PTFE materiaalilla tai varauksin KLINGER® Quantumilla, mikäli halutaan standardoida laitoksen tiivistemateriaaleja.
Käyttökohteet
Hiilikuitupohjainen tiivistemateriaali sopii käytettäväksi tiivisteenä veden ja höyryn kanssa korkeammissa lämpötiloissa. Se soveltuu myös öljyjen, kaasujen, suolaliuosten, polttoaineiden, alkoholien, mietojen orgaanisten ja epäorgaanisten happojen, hiilivetyjen, voiteluaineiden ja erilaisten jäähdytyskoneiden nesteiden kanssa.
Hyväksynnät
KLINGERSIL® C-4500 -materiaalille on myönnetty mm. BAM-, DIN-DVGW-, TA-Luft- ja Fire-Safe -hyväksynnät.
Autamme mielellämme tiivistemateriaalien valinnassa ja laskemme tarvittaessa oikeat kiristysmomentit. Ota yhteyttä: tiivisteet@klinger.fi
Tuotteen tekniset tiedot
| DN-koko |
10 |
| Materiaali (Tiiviste) |
KLINGERsil C-4500 |
| Paineluokka(PN) |
10 |
| Paineluokka(PN) |
16 |
| Paineluokka(PN) |
25 |
| Paineluokka(PN) |
40 |
| Paksuus |
1.5 mm |
| Sisähalkaisija |
18 mm |
| SVHC |
None: Ei sisällä SVHC |
| Tuotetyyppi |
Laippatiiviste, Tiiviste |
| Ulkohalkaisija |
46 mm |
Saatavilla varastosta:
Masala
765 kpl